Hovädzí dobytok
Na našej farme v Lieskovci máme prevažne chov Slovenského strakatého dobytka. V Menšom počte je zastúpený holštajnský dobytok.
Aby bol zabezpečený dostatočný komfort zvierat, držané sú voľným chovom na hlbokej podstielke. Taktiež sme zapojení do programov „Welfare“ a „Dobré životné podmienky zvierat“.
Dbáme na kvalitné kŕmenie a preto je krmivo zabezpečené zväčša z vlastnej rastlinnej produkcie. Komponenty krmnej zmesi sa precízne dávkujú pod dohľadom odborných pracovníkov, zvlášť pre dojnice, kravy v štádiu zasušenia a pre mladý HD, aby krmná zmes obsahovala všetky potrebné zložky pre správnu funkciu bachora a dostatok vitamínov, minerálov a všetkých pre telo dôležitých zložiek.
Stavy našich zvierat:cca 300 kusov dojníc, odchov mladého HD do 1 roka cca 100 kusov.
Teliatka majú zaručený komfort v novom teľatníku.
Ukazovatele mliekovej úžitkovosti u našich dojníc:Produkcia mlieka 7 000 kg laktačné obdobie.
Obsah tuku cca 4 g / 100 g
Obsah mliečnych bielkovín 3,45 g / 100 g
Trieda kvality nášho mlieka: Q
Parametre hodnotenia kvality mlieka
V najvyššej triede kvality „Q“ sú stanovené parametre hodnotenia kvality mlieka:
Celkový počet mikroorganizmov (CPM) – ukazovateľ mikrobiologickej čistoty mlieka a prostredia:
Q = maximálny počet CPM je 50 000 / ml mlieka.
Počet somatických buniek (PSB) – indikátor zdravotného stavu mliečnej žľazy dojnice
Q = maximálny PSB je 300 000 / ml mlieka.
Minimálny obsah tuku musí byť 3,3 g / 100 g.
Minimálny obsah bielkovín – 2,8 g / 100 g.
Inhibičné látky inhibujúce rast mliekarenských kultúr. Skúška na tieto látky sa vykonáva najmenej dvakrát mesačne a výsledok musí byť negatívny.
Bod mrznutia nesmie byť vyšší ako – 0,520 °C. Stanovuje sa najmenej jedenkrát mesačne.
Aktívna kyslosť udáva koncentráciu vodíkových iónov. Vyjadruje sa ako záporný logaritmus koncentrácie vodíkových iónov v hodnotách pH. U čerstvo nadojeného mlieka sa pohybuje v rozpätí 6,4 – 6,8 pH.
Celková kyslosť (titračná) udáva spotrebu roztoku hydroxidu sodného s koncentráciou c(NaOH) = 0,25 mol/l pri titrácií 100 ml vyšetrovaného mlieka na indikátor fenolftaleín.
Charakteristika slovenského strakatého plemena: Toto plemeno je kombinovaného mäsovo-mliekového úžitkového typu so stredným až väčším telesným rámcom, harmonickou stavbou tela a veľmi dobrým osvalením. H
motnosť kráv dosahuje 600 – 800 kg, u býkov je hmotnosť 1100 – 1300 kg..
Sfarbenie tela je od žltostrakatého po červenostrakaté. Biele časti na tele: hlava (povolené sú pigmentované miesta), spodok brucha, končatiny a koniec chvosta. Mulec je ružový a môže mať malé pigmentované sivohnedé miesta. Rohy a paznechty sú voskovožlté.
Charakteristika holštajnského plmenena:
Toto plemeno je mliekového typu. Vyznačuje sa veľkým telesným rámcom. Kravy dosahujú hmotnosť 650-750kg, býky 1200kg a viac. Majú silne zvýraznený mliekový charakter. Stavba tela je pevná, suchá, osvalenie slabšie, koža tenká. Základné sfarbenie je čiernostrakaté alebo červenostrakaté, niekedy s veľkou plochou bielej farby. Spodná časť brucha, končatín a chvosta sú biele.
Chov hydiny
Na našej farme v Lieskovci sa počas celého roka vykonáva výkrm brojlerových kurčiat. Za rok sa zrealizuje 6 turnusov po cca 50 000 ks kurčiat. Naskladňujú sa jednodňové kuriatka na čistú 10 cm hlbokú podstielku zo slamy. Priaznivé prostredie v halách zabezpečuje systém vykurovania a ventilácie riadený cez počítač.
Od prvej chvíle majú neustály prístup k čistej vode a krmivu, ktoré sú zabezpečené automatickými linkami. Kŕmené sú výhradne komplexným certifikovaným krmivom bez antibiotík a rastových hormónov, ktorého zloženie je prispôsobené jednotlivým vývinovým štádiám rastu kurčiat. Veterinármi je chov kontrolovaný na výskyt salmonely.
Na chov využívame hybridy COBB 500 a ROSS 308, s bielym perím, ktoré majú rýchly rast a vysokú výťažnosť. Telo majú výrazne svalnaté. Jatočnú váhu cca 2,3 kg dosiahnu za 40 dní.
Po vyskladnení sa haly vyčistia od trusu a vydezinfikujú, aby bola zabezpečená čo najvyššia hygiena chovu.
Chov oviec
Ovce sa chovajú na farme v Zolnej, ktorá patrí pod Agrodružstvo Klokoč.
Celkový počet kusov je približne 800 a z toho je dojných oviec cca 500 ks. Dominuje plemeno cigája.
O každoročný príchod jahniat sa starajú plemenné barany, ktorých počet je prispôsobený na veľkosť stáda, cca 19 ks. Sú to barany plemena cigája a lacaune.
Mlieko sa dodáva do spoločnosti Bryndziareň a syráreň vo Zvolenskej Slatine.Charakteristika plemena CIGÁJA:
Čiernohlavé, polojemnovlnové plemeno, s kombinovanou úžitkovosťou – mlieko, mäso a vlna. Hmotnosť dospelých bahníc je 40 – 50 kg, dospelých baranov 60 – 75 kg. V minulosti k nám toto plemeno prišlo z Balkánskeho polostrova. Veľmi dobre znáša salašnícky spôsob chovu, je odolné voči klimatickým podmienkam. Má strede veľký telesný rámec, hlava a nohy sú pokryté čiernym krycím vlasom. U baranov je nosná línia klenutejšia, výskyt rohov je vzácny. Vlna je biela, polouzavretá, sporadicky sa vyskytuje v rúne nežiaduci čierny vlas, sortiment BC -CD, výťažnosť 60 – 65 %. Plodnosť bahníc je 120 – 140 % na obahnenú bahnicu. Dojivosť za laktáciu je 120 – 150 litrov mlieka.
Charakteristika plemena LACAUNE:
Biele, polojemnovlnové, bezrohé plemeno, stredného až väčšieho telesného rámca. Priemerná hmotnosť dospelých bahníc je 70 – 75 kg, dospelých baranov 95 – 100 kg. Vyšľachtené bolo vo Francúzsku. Je mäsovo-mliekového až mliekového typu vhodné pre dojenie strojom. Vyznačuje sa riedkou vlnou a menším obrastom na hlave, zátylku, šiji a bruchu. Plodnosť bahníc je viac ako 160 %. Dojivosť za laktáciu je 200 – 250 litrov mlieka.
Odchov jalovíc
Odchov našich jalovíc sa realizuje na Agrodružstve Klokoč. Mladé jalovice prichádzajú na farmu Klokoč z farmy v Lieskovci ako ročné. Taktiež sú držane voľným chovom na hlbokej podstielke a užívajú si výbeh na okolitých lúkach. Vo vhodnom veku sa pripúšťajú a mesiac pred otelením (cca 2 ročné) sa vracajú na farmu v Lieskovci.
BIO vajcia
Na našej farme majú nosnice voľný výbeh, možnosť popoliť sa a nerušene znášať vajcia do hniezd. Tieto podmienky sa podobajú domácemu chovu sliepok.
Sú kŕmené bio krmivom, ktoré neobsahuje žiadne geneticky modifikované suroviny a ani žiadne prídavné farbivá a v tom je hlavný rozdiel v skvelej chuti Bio vajec.
V našom chove sme sa rozhodli pre nové plemeno sliepky - Novogen Brown, ktoré vyšľachtili vo Francúzsku. Je to plemeno, pri ktorom môžeme zaručiť kvalitu pre spotrebiteľov. Šľachtitelia sa pri tomto plemene zamerali na vysokú znáškovosť hnedých vajec. Vajíčka sú kombináciou vysokej kvality a hmotnosti. Hnedá škrupina sa vyznačuje výbornou pevnosťou. Sliepky tohto plemena sú kľudné neľakavé s hmotnosťou cca 1500 g vhodné na voľný tradičný chov, ktorý majú zaručený na našej farme.
zdroj: www.vajciabio.skProdukt bol vyrobený v spoločnosti Agro-družstvo Klokoč a distribuovaný spoločnosťou Poľnohospodárske družstvo, Lieskovec. Agro-družstvo Klokoč je spoločnosť, ktorá spadá pod Poľnohospodárske družstvo v Lieskovci. Poľnohospodárske družstvo je zamerané na rastlinnú výrobu – pestovanie obilnín, sóje, kukurice, slnečnice, horčice, lucerny, ďateliny, viacročných krmovín a chov hovädzieho dobytka plemena slovenský strakatý, chov brojlerových kurčiat, chov oviec plemena cigája a v stredisku Agro-družstvo Klokoč je novinka chov sliepok alternatívnym spôsobom. Sliepky tu majú vytvorené podmienky ako na klasickom gazdovskom dvore, kde sa chodia napásť do veľkého výbehu, vajíčka znášajú do klasických hniezd. Kvalita krmiva a prirodzené podmienky pre nosnice zabezpečujú tú najvyššiu kvalitu vyprodukovaných vajíčok.